Dantel

Sitemizde dantelle ilgili bir çok örnek paylaştık. Bir çok tarif verdik. Fakat dantel bilmeyenler için hiçbir girişimde bulunmamıştık.

Dantel yapmayı bilmeyen kalmayacak diye iddalı bir sloganımız var bu gün hanımlar :)
Artık dantel terimlerinin nasıl yapıldığını, zincir çekmeyi, sıkiğne yapmayı öğreneceğiz bu sayfada.

anlatim-3

Zincir çekme
1 ve 1a resimlerinde gösterildiği gibi başlangıç ilmeği örün. İpliği gerin. Resim 1c: ipliği başlangıç ilmeğinin içinden çekin. Resim 1d:
İpliği ok yönünde çekin = Başlangıç sırası.

İLMEK TÜRLERİ

Kapatma zinciri
En alçak zincire kapatma zinciri denir. Bir dolama alın, ipliği tığdaki ilmeğin içinden çekin. Sıra başlarında ve sonlarında kapatma ilmekleri kullanılır. Bak. resim 2.

Sık iğne
Kapatma zincirinden biraz daha yüksek ilmekler sık iğnedir, bak. resim 3a – d. Tığı alt sıraya batın, ipliği çekin, 1 dolama alın ve ilmeği örün.

Yarım trabzan
Bak. resim 4a – c. Bir dolama alın, batın ve ipliği çekin. Tığda 3 ilmek durmalı. Bu üç ilmeği bir dolama yaparak bir arada örün.

Trabzan
Resim 5a – c: Yarını trabzanda olduğu gibi başlayın, fakat ilmekleri çifter çifter atın.

Bir buçuklu trabzan
2 dolama yapın ve yeni 1 dolama ile önce 2 ilmek, tekrar 1 dolama ile kalan 3 ilmeği atın.

Çift trabzan
2 dolama yapın, batın, ipliği çekin ve tığdaki 4 ilmeği çifter çifter atın. Resim 6a ve b.

3’lü, 4’lti ve 5’li trabzan
Gerektiği kadar dolama alın, ilmekleri çifter çifter atın. Bak. resim 7 üçlü bir trabzanın nasıl örüldüğünü göstermektedir.

DÜZ SIRALAR

Her sıradan sonra işi döndürün. Sıranın başında ilk ilmeğin yerine gerektiği kadar zincir atmalısınız, (Kapatma zincirleri hariç)
Genel olarak:
1 sık iğne yerine 2 zincir (a)
1 yarım trabzan yerine 2 zincir (b)
1 trabzan yerine 3 zincir (c)
1 bir buçuklu trabzan yerine 3 zincir (d)
1 çift trabzan yerine 4 zincir (e)
1 üçlü trabzan yerine 5 zincir (f)
Bu kuraldan farklı ilmek türleri için örgü açıklamasında veya örgü şemasında ayrıca bilgi verilecektir.

anlatim-1

YUVARLAK SIRALAR

Başlangıç olarak bir iplik halkasına ya da zincirden oluşan bir halkanın içine örün. Gerekli sayıda zincir çekin ve zincirleri 1 kapatma zinciri ile kapatın. Bak, resim a – c ve d. Sıranın başında ilk ilmeğin yerine gerekli sayıda zincir örülmeli. Sıranın sonunda son zincirin üst kısmına kapatma zinciri yapılmalı. Yuvarlak sıralarda hep işin ön tarafında gidilmeli.

anlatim-2

FİLE ÖRGÜSÜ

File örgüsü zincir ve trabzandan oluşmaktadır. Örgü şemaları kareli kağıt üzerinde gösterilmektedir. Boş kareler=zemin, dolu kareler=motif. Dolu motifler için zincir yerine trabzan örün.

Deneme parçası
işe koyulmadan önce mutlaka bir deneme parçası örmelisiniz. Bunun için açıklamada verilen iplik ve tığ numarasına mutlaka uyun. Deneme parçaları çok küçük olmamalı. 10- 12 kare ve bu kadar da sıra örün, bak. resim a. Bitirdikten sonra deneme parçasını gerin ve açıklamada yapılan ölçülerle karşılaştırma yapın. Açıklamada verilen ölçü, elinizdeki parçaya uyarsa başlayabilirsiniz. Sık ya da gevşek örgüden ileri gelen ufak farklılıklar tığ kalınlığını değiştirerek giderebilirsiniz. Fazla sıkı olduğu zaman daha kalın, gevşek ise daha ince tığ kullanın. File örgüsü genelde biraz sıkı olmalı, aksi takdirde görünüşü bozulacaktır.

Zincir sayısını Hesaplama
Zincir sayısı açıklamalarda verilmiştir. Değişiklik yapmak isterseniz eğer, bu şekilde çalışın: Her kare için 3 zincir + kenar trabzan için 1 zincir + i. Kenar trabzanın yerine geçen 3 yedek zincir. Dolu kareler içini. trabzanı tığdan itibaren 5. zincire yapın. Boş kareler için fazladan 2 zincir çekin. 1. trabzanı tığdan itibaren 9. zincire yapın.

Artırma ve eksiltme
File örgüsü modellerin kenarlarında genellikle kavisler ve zikzaklar bulunmaktadır. Bu tür artırma ve eksiltme için aşağıdaki açıklamalara bakın.
Sıranın başında boş kare artırılacaksa zincir çekmelisiniz, bak. zincir sayısını hesaplama bölümü, fakat burada yedek (kenar) ilmeklere gerek yoktur. 2 kare için iki zincir çekin, bak. resim 1. Sıranın sonunda eksiltmek için 2 zincirden sonra 1 üçlü trabzan yapın: 1. kare için son trabzana, bundan sonraki her kare için sondaki trabzanın 2. halkasına 1 üçlü trabzan, bak. resim 2.
Dolu kareler için sıranın başında gerektiği kadar zincir çekin ve geri giderek trabzan örün, resim 3. Sıranın sonunda her kare için 3 ‘ayaklı” trabzan örün: Trabzan için 1 dolama alın, son batma yerinden çekin, resim 4 ve tığdan atın, bak, ok işareti. Bundan sonra trabzanı örün. Sonraki ayaklı trabzanları daha öncekilerden çekerek alın. Sıranın başında ve sonunda eksiltme Sıranın başındaki ilmekleri, üzerine kapatma zinciri yaparak geçebilirsiniz, resim 5. Sıranın sonunda eksiitilen ilmeklerin üstünü boş bırakabilirsiniz. Sıranın başındaki kapatma zincirleri yüzünden oluşan kalınlığını “kısaltılmış” sıralar yaparak önleyebilirsiniz.

sorularınız için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir